Namibijska avantura

Pred nekaj dnevi smo se vrnili z zadnje poti v okviru projekta Izginjajoče kulture. Tokrat je bilo na vrsti več kot tri tedne potovanja po severni Namibiji in Botsvani.

 

Fotografija

 

Fotografija

 

Fotografija

 

Fotografija

 

 Že sama pot je bila zasnovana malo bolj avanturistično, saj smo se lotili krajev, kamor zaide zelo malo popotnikov.  Avantura je bila res prava  in oba terenca,  s katerima smo odšli na pot,  smo kar nekajkrat izkopavali iz peska in blata, menjavali presekane pnevmatike,  se razbijali po svetem gralu off-roada na prelazu Van Zyls  ter po brezpotjih, ki jih je treba premagati, da sploh prideš do tja. Zares odročna travnata prostranstva Marienflussa ob reki Kunene na angolski meji nas niso razočarala, saj  tu živijo tudi redki Himbe, ki se jih civilizacija še ni preveč dotaknila.

 

Fotografija

 

Fotografija

 

Ves čas pa smo seveda postavljali studio, fotografirali in enkrat celo trepetali pred žejnimi sloni, ki so le nekaj metrov stran razdejali  prostor za taborjenje, kjer smo mislili zvečer prenočiti. Za kraje, kjer je prha redka dobrina, kjer te med večerjo ob tabornem ognju povsem v samoti  zmoti slonja družina,  ki se približa na tri-štiri metre; ko je včasih treba skoraj na novo zgraditi delček ceste, da lahko prepelješ čez kakšno oviro;  in še za marsikaj podobnega  je nujna res preizkušena druščina pravih prijateljev in avanturistov.  Naša ekipa, Mare in Ksenija Lakovič ter Katja Bidovec pa so bili prav to! Klobuk dol …

 

Fotografija

 

Fotografija

 

Fotografija

 

Projekt Izginjajoče kulture, ki ga s Katjo trenutno razstavljava na Ljubljanskem gradu je tako dobil nadaljevanje in poslikala sva še tri nova ljudstva. Bušmane, za katere bi težko sicer rekli, da so izginjajoča kultura, saj je njihova kultura zares izginila že pred desetletji in ostala je le še turistična promocija starodavnih znanj, ki nikomur več zares ne služijo. Potem pa še Himbe, ki živijo v bolj oddaljenih koncih Namibije,  in pa zelo zelo malo znane Hakaone (Zembe), katerih  večina živi v bližnji Angoli, nekaj pa tudi v Namibiji. Skratka projekt gre naprej …

 

No, vseh vtisov in fotografij je vseeno preveč za tale kratek zapis, zato raje le nekaj fotografij s poti za občutek, kaj več pa na predavanjih  o tej avanturi;  kdaj in kje bo to, pa zdaj še sam ne vem ...

 

 

Himbe
Ljudstvo ali etnična skupina: Himbe
Lokacija: Severna Namibija in južna Angola
Ocenjeno število pripadnikov: približno 50.000
Jezik: Otjihimbski (narečje hererskega jezika)
Religija: častijo boga Mukuruja in svoje prednike (monoteizem)

 

Fotografija

 

Fotografija

 

 

Bušmani ali Grmičarji
Ljudstvo ali etnična skupina: Bušmani
Lokacija: Namibija, Botsvana, južna Angola, Zimbabve, Južna Afrika in Lesoto
Ocenjeno število pripadnikov: približno 90.000
Jezik: Khoe, Kx'a in Tuu
Religija: San (šamanizem)

 

Fotografija

 

Fotografija

 

 

Hakaone (Zemba)

Ljudstvo ali etnična skupina: Hakaone (Zemba)
Lokacija: severna Namibija, južna Angola
Ocenjeno število pripadnikov: približno 18.000
Jezik: zemba (bantujski dialekt)
Religija: animizem

 

Fotografija

 

Fotografija

 

(Avtor fotografij  je  Arne Hodalič, avtorja fotografij pripadnikov plemen sta Katja Bidovec in Arne Hodalič.)

Arne Hodalič
Arne Hodalič

Slogan mojega življenja je »You can sleep when you’re dead« in tega se držim vsak dan bolj! S podjetjem Our Space sodelujem že vrsto let in skupaj smo pripravili celo vrsto uspešnih dogodkov, predavanj ter team buildingov. Najlepše pa je takrat, ko me Jure (direktor Our Spacea) z družino obišče na morju in skupaj na žaru obrnemo kakšno ribo. Takrat je življenje še lepše.

Zadnje v blogu Čebelnjak:
Morda vas zanima tudi: